Różnice między echem serca a EKG

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, czym różni się badanie echa serca od badania EKG. To drugie jest zdecydowanie bardziej popularne, bo EKG można znaleźć praktycznie w każdej przychodni lekarskiej. Dzięki elektrokardiografii można szybko i właściwie bezbłędnie postawić diagnozę zawału serca i skierować pacjenta na izbę przyjęć do szpitala. Echo serca jest z kolei badaniem ultrasonograficznym.

Badanie naczyń wieńcowych przy pomocy echa serca

echo serca krakówEcho nie mierzy aktywności elektrycznej serca, jego przewodnictwa. Echo ma za zadanie sprawdzić, jak wygląda struktura serca. Jeśli w sercu doszło do przerośnięcia ściany przedsionka, komory, to można to znaleźć bez problemu na obrazie aparatu ultrasonograficznego, do którego podłączona jest sonda do wykonywania echa serca. Ważne jest oczywiście to, by echo było wykonywane przez specjalistę – najlepiej kardiologa, który zna się dokładnie na układzie sercowo-naczyniowym, wykona odpowiednie pomiary i przebada każdą strukturę serca osobno. W echu można też zobaczyć przepływy krwi w sercu – służy do tego doppler, który pojawia się na ekranie monitora w różnych kolorach – najczęściej pojawiają się niebieskie i czerwone plamki. Kardiolog wychwyci, czy przepływ jest taki jak powinien być. Jeśli dochodzi do mieszania się krwi międzyprzedsionkowo, międzykomorowo czy między przedsionkami i komorami, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z zaawansowanymi zmianami anatomicznymi np. z przegrodami czyli ubytkami w przegrodach. Poza tym echo serca kraków pokaże też stan naczyń wieńcowych. Są to naczynia, które oplatają mięsień sercowy. Dzięki tym naczyniom do mięśnia sercowego doprowadzany jest tlen, a także substancje odżywcze. Jeśli dojdzie do zatkania jakiegokolwiek fragmentu naczynia wieńcowego, to pewna część serca jest niedotleniona. W związku z tym dochodzi do zawału mięśnia sercowego. Ważne jest dokładne zlokalizowanie problemu i oczyszczenie naczyń wieńcowych – dość często wykonuje się też zabiegi wszczepienia by-passów, które omijają zatkaną okolicę i przeprowadzają krew obok. W echu serca wykonuje się też dokładne pomiary – grubości ścian przedsionków, komór, mierzenie przepływów, frakcji skracania i innych.

Po takim badaniu pacjent powinien otrzymać dokładny opis badania wraz ze znalezionymi zmianami i dalszymi zaleceniami. Echo serca to badanie dostępne dla osób w każdym wieku. Jest ono całkowicie bezbolesne i bardzo dokładne, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o jego wykonaniu. Trzeba jednak wybrać dobrego specjalistę, który wykona takie badanie profesjonalnie.