Rynek działalności gospodarczych w Niemczech

Własna działalność gospodarcza przynosi osobie, która się nią zajmuje duże korzyści najczęściej w formie finansowej, ale także we własnej satysfakcji z prowadzenia własnego biznesu. Jeśli jest to dodatkowo biznes poza naszym rodzinnym krajem to satysfakcja jest tym większa. Dobrym rynkiem dla Polaków są Niemcy, nie tylko ze względu na bliską lokalizację, ale także ze względu na to, że jest to rynek bardzo bogaty, na którym zyski liczy się w Euro. To wystarczająca zachęta dla większości z nas aby spróbować tam swoich sił.

Zakładanie działalności gospodarczej w Niemczech

założenie działalności gospodarczej w niemczechAby założyć działalność gospodarczą na niemieckim rynku nie potrzeba aż tyle formalności co w Polsce, nie mniej nie wszystko dzieje się tam samodzielnie i trochę wysiłku w to trzeba będzie włożyć. Dużym atutem będzie tutaj znajomość języka niemieckiego, który przyda się nie tylko w przypadku spacerów po urzędach, ale także w sytuacji po założeniu już firmy, gdy będziemy już pozyskiwać klientów i świadczyć dla nich usługi. Jeśli nie znamy języka niemieckiego, ale władamy płynie angielskim to również nie jest źle, z większością Niemców dogadamy się także w tym przypadku, gdyż znajomość języka angielskiego w Niemczech jest dość powszechna. Jeśli nie mamy ochoty lub umiejętności do założenia firmy w Niemczech samemu to istnieją na rynku polskim firmy, które pośredniczą w tych procedurach w naszym imieniu. Za niewielką stosunkowo opłatę załatwią wszystkie formalności i założą firmę przy naszym minimalnym udziale. Jest to dobra alternatywa dla osób mniej wykształconych, która pomimo tego chce spróbować osiągnąć sukces i założenie działalności gospodarczej w Niemczech ma jej to umożliwić. Oczywiście brak znajomości języka utrudni nieco komunikacje i pozyskiwanie klientów na rynku niemieckim, dlatego warto nawet w trakcie prowadzenia działalności zapisać się do jakiejś szkoły językowej, żeby nauczyć się skutecznie tego języka. Polecam szkoły w Niemczech prowadzone dla Polaków przez Polaków zamieszkujących tam na stałe.

Chciałbym od siebie dodać, że sam osobiście jestem właścicielem niemieckiej firmy i cenię sobie tamten rynek, a jako, że pieniądze na nim są dużo większe niż na krajowym naszym polskim rynku to te pieniądze służą skutecznie do inwestycji prowadzonych na terenie Polski. Po pewnym czasie można się łatwo przyzwyczaić do specyfiki rynku niemieckiego i dostrzec kilka niepodważalnie pozytywnych cech prowadzenia tam własnej działalności gospodarczej, szczególnie jeśli przynosi wymierne dochody.