Ścienne płyty betonowe

Beton tkwi w naszej świadomości jako materiał siermiężny i ociężały. Szare budowle przemysłowe, pylony mostów, szare wiadukty. Tylko jednostki z dużą wyobraźnią widziały beton architektoniczny jako materiał wykończeniowy wnętrz. Mało tego, beton architektoniczny przybrał formy, które nigdy nie były dla niego zarezerwowane. Powstają z niego lekkie w formie i elementy wykończeniowe oraz przedmioty użytkowe. Beton architektoniczny zarezerwował sobie też miejsce na ścianach wnętrz. Przybrał formę płyt betonowych, które ozdobią każde wnętrze. Montowane są też jako płyty elewacyjne zewnętrzne.

Ściany pokryte betonem architektonicznym

beton architektoniczny na ścianęBudownictwo to jedna z najbardziej kreatywnych dziedzin. Tradycyjne metody budowlane zastępowane są przez nowatorskie rozwiązania. Prowadzone są na szeroką skalę badania nad polepszeniem właściwości materiałów już istniejących. Takiej ewolucji pod względem właściwości i wykorzystania uległ beton architektoniczny. Tradycyjny cement portlandzki wraz z domieszkami jest surowcem do produkcji płyt betonowych na ściany. Beton architektoniczny na ścianę powstaje w formie paneli, które przewyższają parametrami wytrzymałościowymi płyty gipsowe. Ale to nie tylko wytrzymałość. To również estetyka. Płyty betonowe mogą być barwione w masie na dowolny kolor. Można je więc dopasować do każdej koncepcji wykończenia. Od surowej, industrialnej do ciepłej i przytulnej. Płyty z betonu są lekkie i mocne dzięki użyciu włókien celulozowych i szklanych, które tworzą szkielet płyt. Dzięki temu są one cienkie, lekkie i wytrzymałe. Poddane impregnacji nadają się do stosowania we wnętrzach wilgotnych jak łazienki i kuchnie. Odpowiednia impregnacja pozwala montować je na kominkach. W celu uzyskania wymaganych kolorów dodaje się barwniki oraz naturalne kruszywa. Pozwala to na uzyskanie bardzo ciekawej faktury płyt betonowych przypominających naturalny kamień. Istnieją różne metody produkcji płyt z betonu architektonicznego. Jedną z nich jest produkcja bezfibracyjna oparta na formowaniu płyt w warunkach wysokiego ciśnienia i pary wodnej bez używania włókien wzmacniających. Produkuje się też płyty „ekologiczne” z dodatkiem spoiw bogatych magnez, potas i inne. Zaletą płyt z betonu architektonicznego jest ich odporność na wodę i niepalność. Dzięki ogromnej plastyczności mokrej zaprawy wytwarza się bardzo wyrafinowane panele betonowe na ścianę w postaci tzw. 3D. To bogactwo wzorów dla wymagających klientów.

Płyty na ścianę z betonu architektonicznego są bardzo łatwe w montażu na kotwy, szyny lub na klej. Można je bardzo łatwo wymienić w razie dużych zniszczeń lub naprawić. Na rynku funkcjonuje ogromna liczba producentów betonu architektonicznego na ścianę. Oferowane są różne grubości i wielkości płyt. Dostępność kolorów i wzorów powala. Oprócz płyt betonowych dostępne są mieszanki naprawcze do ukrywania pęknięć i zarysowań. Z oferty producentów każdy wybierze coś dla siebie tworząc unikalne  wnętrze o każdym charakterze.