Składowe filcu technicznego

We współczesnym przemyśle wykorzystuje się ogromną liczbę bardzo różnorodnych materiałów o bardzo przydatnych właściwościach. Jednym z nich jest znany ludzkości już od tysięcy lat wytwarzany z materiałów organicznych filc. Znajduje zastosowanie w wielu branżach produkcyjnych i jest oferowany jako surowiec do produkcji odzieży i elementów zdobniczych oraz jako tzw. filc techniczny z włókien naturalnych lub syntetycznych.

Produkcja i właściwości filcu technicznego

filc wełniany w rolceProdukcja filcu opiera się od wielu wieków na materiałach organicznych pochodzenia zwierzęcego w postaci wszelkiej sierści i owczego runa. Obecnie aby zwiększyć odporność i wytrzymałość filcu do jego struktury wprowadza się włókna syntetyczne takie jak np. nylon. Dużą grupą filców są te wytwarzane w całości z materiałów syntetycznych poliestrowych. Filc techniczny produkowany jest metodą spilśniania polegającą na zbiciu pewnej ilości mokrych włókien i poddawanie otrzymanej warstwy obróbce termicznej w warunkach podwyższonego ciśnienia i tarcia. Materiał ten jest produkowany w różnych wersjach grubości, a co za tym idzie odmiennej gramaturze. Pozwala to odpowiednio dobrać filc do potrzeb odbiorcy. Grubość filcu ma zasadnicze znaczenie gdyż chłonie on wodę przez co w warunkach wilgotnych zwiększa się jego ciężar co trzeba wziąć pod uwagę obliczają parametry wytrzymałościowe konstrukcji. Filc dzięki swoim właściwościom jest dobrym materiałem izolacyjnym zarówno jeśli chodzi o dźwięk, temperaturę oraz stanowi bardzo dobrą barierę dla zanieczyszczeń stałych. Bardzo dobrze spełnia funkcje amortyzujące wyciszając drgania i wibracje. Wynika to z tego, że filc nie jest podatny na rozciąganie przez co jego warstwa nie staje się cienka i mniej zwarta. Jedną z odmian tego materiału jest filc wełniany w rolce, matach, pasach lub walcach. Jest to rodzaj filcu organicznego w pełni przyjaznego dla środowiska naturalnego gdyż jest w stu procentach biodegradowalny. Jego produkcja odbywa się według przedstawionego powyżej procesu spilśniania zwanego także filcowaniem aż do otrzymania jednorodnego materiału. Filcem wełnianym określa się również jego rodzaje z dodatkiem włókien syntetycznych. Wszystkie rodzaje filcu przed dopuszczeniem do użytku muszą uzyskać odpowiednie atesty potwierdzające zgodność z krajowymi i europejskimi normami.

Filc techniczny niezależnie czy jest to filc wełniany, syntetyczny czy innego pochodzenia ma bardzo szerokie zastosowanie jako materiał izolujący i uszczelniający w wielu branżach od budowlanej po konstrukcję maszyn i urządzeń. Wykorzystuje się też szeroko jego właściwości amortyzujące. Jest nieocenionym pod względem przydatności materiałem dla branży meblowej. Jest również stosowany do wyrobu tarcz polskich i wielu innych produktów.