Skuteczna izolacja fundamentów

 

Podczas budowania domu lub też innego budynku bardzo ważne jest to by dopilnować wszystkich kluczowych kwestii, które mogą mieć znaczący wpływ na kondycję budynku w przyszłości. Jedną z takich kluczowych kwestii jest ta związana z hydroizolacją na fundamentach. Przez dziesiątki lat tego typu izolacji w ogóle nie tworzono i właśnie dlatego tak dużo osób miewa problemy związane z wilgocią w domach.

Najskuteczniejsze metody izolacji fundamentów

izolacje fundamentów budynkuTworzenie skutecznej warstwy hydroizolacyjnej to kwestia, o którą musimy zadbać już na wczesnym etapie budowy swojego domu. Warstwa hydroizolacyjna jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie skutecznie zatrzymywać wodę kapilarną. Fundamenty naszego domu czy innych budynków jakie budujemy wbrew pozorom nie są tak odporne na jakie wyglądają. Ich największym defektem jest to, że są w stanie chłonąć wodę pochodzącą z gruntu niczym gąbka. Właśnie dlatego skuteczne izolacje fundamentów budynku są tak ważne. Na chwilę obecną standardem jest że stosuje się izolację poziomą, czyli taką która oddziela fundamenty od samych ścian wykonanych z pustaków czy cegieł. Niemniej jednak coraz więcej osób budujących swój wymarzony dom decyduje się również na stworzenie hydroizolacji pionowej. Polega ona na tym że fundamenty naszego domu będą otoczone warstwą izolacyjną z każdej strony. Dzięki takim rozwiązaniom możemy osiągnąć efekt w postaci nie tylko suchych ścian ale również suchych fundamentów. Jest to szczególnie ważne w przypadku zabudowań posiadających podpiwniczenie. Jeśli jednak wybudowaliśmy już swój dom a kwestie związane ze stworzeniem hydroizolacji zostały pominięte nie oznacza jednak tego, że nic nie da się zrobić. Otwórz na chwilę obecną w budownictwie funkcjonuje pojęcie zwane iniekcją ciśnieniową. Sposób ten polega na tym, że pod bardzo dużym ciśnieniem tłoczona jest substancja powodująca tworzenie efektywnej warstwy izolacyjnej. Dzięki takim rozwiązaniom zostają zamknięte kanaliki przez które woda kapilarna łatwo mogła dostawać się do ścian.

Ogólnie rzecz biorąc na dzień dzisiejszy stosuje się wiele różnych materiałów do stworzenia warstwy hydroizolacyjnej. Od kiedy przestano stosować lepik inżynierowie materiałoznawstwa zaczęli intensywnie szukać innych materiałów, które mogły skutecznie lepić zastąpić. Z biegiem lat udało się stworzyć specjalne gatunki folii, które obecnie bardzo często stosuje się zarówno do izolacji poziomej i pionowej. Odwiedzając markety budowlane natknąć się możemy również na folie w płynie, którą nanosimy przy użyciu pędzla.