Sprawdzona księgowość w firmie

Powierzenie obcej osobie obowiązków firmowych nigdy nie jest proste. Nie wiemy czego możemy się spodziewać po nowym pracowniku, dlatego szukamy zaufanych rozwiązań. Jeżeli potrzebny nam jest dobry księgowy, to z pewnością dobrze jest skorzystać z opinii innych przedsiębiorców lub na własną rękę sprawdzać referencje kandydatów. W tej dziedzinie możemy zatrudnić samodzielnego księgowego, lub skorzystać z usług świadczonych przez biura. 

Co się najbardziej liczy w księgowości? 

księgowośćDeklaracje, druki zusowskie, PIT-y, konta księgowe, faktury, czy raporty kasowe, to codzienność każdego księgowego. Ze względu na wykonywane obowiązki i ich zakres, to śmiało można stwierdzić, że praca w księgowości jest monotonna. Jednak wymaga dużego skupienia, dokładności, terminowości i sumienności. Nie można pewnych spraw odkładać na potem, bo muszą być załatwione od razu. Księgowość rządzi się pewnymi terminami, których nie można przekroczyć z uwagi na ciążące kary finansowe za ich przekroczenie. Każdy przedsiębiorca musi opłacać składki społeczne za siebie i swoich pracowników w określonym czasie, tak samo jak podatek dochodowy, czy podatek od towarów i usług. Obowiązkiem księgowego jest wyliczenie tych kwot przed ostatecznym terminem ich płatności, żeby każdy przedsiębiorca zdążył je uiścić na wyznaczone konto Urzędu Skarbowego lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Księgowi zajmują się również wyliczaniem listy płac dla zatrudnionych pracowników oraz prowadzeniem ich akt osobowych, ponieważ wymagają tego odrębne przepisy kodeksu pracy. W księgowości pracownicy często muszą zostawać dłużej w pracy, kiedy należy na przykład zamknąć rok kalendarzowy, czy sporządzić dla wszystkich pracowników PIT-y 11 będące rozliczeniem pracy za poprzedni rok. Niektóre biura księgowe w okresie wzmożonej pracy zatrudniają do pomocy praktykantów lub stażystów, którzy są w stanie znacznie odciążyć księgowych. Dobrzy księgowi ciągle się rozwijają zawodowo i uczęszczają na szkolenia organizowane przez Urzędy Skarbowe, czy Zakłady Ubezpieczeń Społecznych. 

Każdy zawód i każda branża rządzą się swoimi prawami i mają odrębne wymagania. W księgowości na pewni nie ma miejsca na pomyłki, ponieważ mogą one słono kosztować. Na księgowych ciąży duża odpowiedzialność, ponieważ odpowiadają nie tylko przed właścicielem, ale też przed Urzędem Skarbowym za prowadzone rozliczenia. Dlatego też muszą one być prowadzone zgodnie z ustawą o rachunkowości, która dokładnie opisuje co należy do obowiązków księgowego i w jaki sposób ma je wypełniać.