Sprawdzony producent elektrowni wiatrowych

Nowoczesne elektrownie wiatrowe wytwarzają energię energetyczną przy użyciu specjalnych generatorów w postaci turbin wiatrowych, które są napędzane energią wiatru. Tak powstała energia jest zaliczana do ekologicznych, ponieważ do jej powstanie nie wykorzystano żadnych paliw uzyskanych w procesie spalania. Szacuje się, że w polski krajobraz wpisało się już 8755 instalacji wiatrowych.

Zalety i działanie elektrowni wiatrowych

elektrownia wiatrowa producentDo zalet elektrowni wiatrowych z pewnością możemy zaliczyć ,,czystość ekologiczną” związaną z brakiem spalania i emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Kolejnym powodem, który składa do ich instalacji jest fakt, że wiatr jest źródłem energii, które nigdy się nie wyczerpie w porównaniu do gazu ziemnego czy węgla. Inną zaletą jest możliwość częściowego uniezależnienia od dostawców prądu, zwłaszcza na terenach, gdzie często dochodzi do przerw w dostawach. Elektrownia wiatrowa producent posiada generator, w którym energia ruchu obrotowego wirnika zmieniana jest w energię elektryczną. Ruch obrotowy jest generowany przez śmigło, które obraca turbinę. Te obracają się dzięki sile wiatru. Im większy jest generator, tym więcej energii elektrycznej wytworzy. Nie może być zbyt duży, ponieważ uniemożliwia to rozruch przy słabym wietrze. Cały proces przetwarzania zaczyna się od tego, że wiatr napotyka na drodze wiatrak lub turbinę i wprawia je w ruch. Wirnik wiatraka ma zazwyczaj trzy płaty. Czasem stosuje się konstrukcje jedno -, dwu -, lub wielopłatowe. Wirnik jest usytuowany na wale wolnoobrotowym, który porusza się z tą samą prędkością co wiatrak. Dostojne kręcenie się wiatraka jest jednak zbyt wolne, by napędzać generator. Dlatego, przez skrzynię przekładniową ruch obrotowy przekazywany jest do wału szybkoobrotowego, połączonego z wałem generatora. Następnie, wytworzone napięcie jest przekazywane do transformatora i układu sterującego. Elektrownia, poza wspomnianymi już elementami, zawiera także następujące układy: smarowania, chłodzenia oraz hamowania. Silnik i przekładnia zębata, znajdujące się na szczycie wieży z gondola, obracają wirniki w kierunku wiatru.

Farmy wiatrowe to elektrownie wytwarzające prąd przy pomocy generatorów, tylko na n razy większe niż zwykła elektrownia wiatrowa. Farmy wiatrowe zajmują znacznie większe powierzchnie i także mogą wykorzystywać powierzchnię morza. Buduje się je z przeznaczeniem komercyjnym. Muszą spełniać podobne wymagania jak komercyjne elektrownie fotowoltaiczne (posiadanie projektu budowlanego, warunki przyłączeniowe, koncesja, promesa, itp.).