Stylowe dekoracje na krzesła

Stylowe pokrowce na krzesła sprawdzają się idealnie podczas różnych uroczystości – najczęściej chrztu, komunii, wesela. Pełnią one funkcję ozdobną, a także ochronną – zabezpieczają meble przed pobrudzeniem lub zniszczeniem. Co więcej, dekoracjami tego typu można ozdobić krzesła w salonie, kuchni albo w jadalni.

Jakie pokrowce na krzesła wybrać?

pokrowiec na stół i krzesłoPodstawą wytrzymałego i solidnego pokrowca na krzesło jest odpowiednia tkanina. Podczas wyboru materiału na nakrycie należy kierować się nie tylko jego walorami estetycznymi, ale również jakością. Im lepsza tkanina – bardziej wytrzymała, łatwa do utrzymania w czystości, zapewniająca cyrkulację powietrza, tym pokrowiec będzie dłużej funkcjonalny. Pokrowiec na stół i krzesło powinien przede wszystkim charakteryzować się solidnością. Najlepsza będzie dość gruba tkanina, o solidnym splocie. Pokrowce uszyte z takich materiałów trudno zniszczyć, a dodatkowo kolor tapicerki krzesła nie będzie przez nie prześwitywał. Najlepiej sprawdzają się tkaniny lniane. Pokrowce na krzesła mogą być uszyte z tkaniny 100% lnianej lub mieszanki lnu z wiskozą. Tego typu pokrowce trudno idealnie wyprasować, ale za to łatwo pozbyć się z nich plam. Tkanina lniana ma jeszcze jedną cechę – im dłużej jest użytkowana, tym staje się miększa i ładniejsza, nie tracąc nic na wytrzymałości. Tkaniny bawełniane to najbardziej popularne materiały na pokrowce – i to nie tylko na krzesła. Dostępne są w różnych kolorach, łatwo je uprać w pralce, a do tego charakteryzują się wytrzymałością i solidnością. Z kolei satyna wyróżnia się oryginalnym wyglądem, dostępna jest w wielu kolorach. Pokrowce z satyny nie zbiegną się w praniu, nie stracą też koloru. Najczęściej do produkcji pokrowców wykorzystuje się poliester, który charakteryzuje się solidnością. Tkaniny z włókien syntetycznych nie tracą łatwo kolorów, ale mogą się elektryzować. Ich wadą jest słaba przepuszczalność powietrza. Tkaniny bi-elastyczne – jak sama nazwa wskazuje, łatwo się rozciągają, przez co można je szybko i sprawnie założyć na meble. Pokrowce na krzesła elastyczne dopasowują się do kształtu konstrukcji i wyglądają niezwykle elegancko. Tkaniny bi-elastyczne można kupić w różnych wzorach, kolorach gramaturze i fakturze. Warto również zaznaczyć, iż pokrowce elastyczne nie wymagają prasowania.

Idealny pokrowiec na krzesło będzie nie tylko chronił je przed zabrudzeniem, ale również nada mu charakteru. Fason nakrycia należy dobrać odpowiednio do sytuacji – rodzaju imprezy, jeśli zakładany jest tylko przy konkretnej okazji lub do pomieszczenia – w przypadku, gdy stosowany będzie jako dekoracja krzeseł w mieszkaniu. Pokrowce na krzesła zakładane przy okazji wystawnych przyjęć są najczęściej długimi nakryciami, sięgającymi do podłogi, które całkowicie przykrywają mebel. Tego typu pokrowce ozdabiane są różnymi eleganckimi dekoracjami, bardzo często ma ona postać kokardy wiązanej z tyłu oparcia.