Świetne laminaty elewacyjne

Obiekty budowlane mogą obecnie przybierać znakomity wygląd dzięki dostępnym świetnym okładzinom elewacyjnym. Architekci, projektanci i inwestorzy otrzymali wspaniale narzędzie by móc podkreślić charakter budowli i wyróżnić ją spośród innych. W sferze zainteresowań wszystkich osób zaangażowanych w inwestycje budowlane coraz częściej są doskonale panele elewacyjne w postaci trwałych i estetycznych laminatów HPL.

Właściwości nowoczesnych laminatów do wykończeń elewacji

fachowy montaż płyt elewacyjnych hplInnowacyjne materiały opierają się pozornie na banalnych rozwiązaniach lecz sztuką jest odpowiednie zestawienie znanych powszechnie surowców tak aby otrzymać produkt o właściwściach wybitnych. Takim niewątpliwie są płyty elewacyjne HPL czyli laminaty High Pressure Laminate posiadające bardzo dobre parametry odpornościowe. Ich produkcja opiera się na termoutwardzalnej ekologicznej żywicy akrylowej oraz jednorodnych włóknach drzewnych. Po wymieszaniu obu składników zostają one poddane sprasowaniu pod bardzo wysokim ciśnieniem w podwyższonej temperaturze. Bardzo ciekawie rozwiązano w tym przypadku problem trwałego barwienia płyt elewacyjnych. Do wierzchniej warstwy żywicznej dodawany jest odpowiedni barwnik dzięki czemu nie ulega on delaminacji czyli odbarwieniu. Płyty mimo najwywyższej jakości ich wykonania nie będą spełniać dobrze swojej funkcji bez właściwego montaż. Aby przeprowadzić fachowy montaż płyt elewacyjnych HPL niezbędne jest zaangażowanie doświadczonej w tych pracach ekipy. Drobny błąd może bowiem zniweczyć wszystkie założenia konstrukcyjne. Do zamontowania laminowanych płyt elewacyjnych potrzebna jest podkonstrukcja montowana na pierwotnej elewacji. Wykonuje się ją w postaci rusztu z profili aluminiowych, stalowych, kompozytowych lub z drewna. Sam montaż płyt odbywa się za pomocą nitów, wkrętów, kleju lub systemowych kotw. Bardzo istotne jest, że nawiercane otwory lub docinane krawędzie płyt nie wymagają impregnacji. Płyty HPL można dowolnie obrabiać i kszałtować poprzez wyginanie dopasowując do kształtu podkonstrukcji. Aby wykonać fasadę podświetlaną w płytach wykonuje się liczne wiercenia.

Płyty układa się w taki sposób by zapewnić cyrkulację powietrza pomiędzy nimi a warstwą izolacji termicznej. Jest to podstawowa zasada elewacji wentylowanej. Płyty HPL są wybitnie odporne na różne zagrożenia wynikające ze środowiska. Mowa tu przede wszystkim o czynnikach atmosferycznych, biologicznych i chemicznych. Elewacje wentylowane tego typu z powodzeniem będą służyć przez dziesięciolecia pod warunkiem prawidłowego montażu.