Symbol dużych miast – gołębie

Dla jednych zmora dużych miast, a dla innych nieodłączny symbol o który trzeba dbać. Czy gołębie aż tak bardzo zatruwają życie jak nam się wydaje? Niemal codziennie widzimy je na chodniku, na gzymsach, fruwające w powietrzu, bądź skubiące okruchy chleba, które rzucają im przechodnie. Jednak dla wielu osób obecność tych specyficznych ptaków wzbudza irytację, a nawet spore zdenerwowanie. Niektórzy nawet wypowiedzieli wojnę tym ptakom. Czy jej podstawy są słuszne, każdy z nas musi zdecydować sam. Na pewno walkę tę można porównać do przysłowiowej walki z wiatrakami.

Czy warto walczyć z gołębiami?

sposób na odstraszanie gołębiPrzeciwnicy obecności gołębi na terenie miast mają wiele argumentów w rękach na potwierdzenie swoich przekonań. W opozycji do nich stają hodowcy tychże ptaków. Sądzą oni bowiem, że gołębie to szlachetne ptaki. Zminimalizowanie ich obecności na terenie dużych miast może doprowadzić do plagi. Ptaki te bowiem oczyszczają nie tylko chodniki z okruchów chleba, ale także powietrze z niechcianych owadów, które zatruwają nam życie. Mimo ogromnego wachlarza zalet obecności gołębi w naszym życiu codziennym, ich wrogowie mają zdecydowaną większą ilość argumentów przeciwko ich obecności. Są to między innymi: zanieczyszczanie powierzchni publicznych takich jak mury, chodniki czy ławki w parku. Ponadto nigdy nie wiemy kiedy jeden z naszych fruwających przyjaciół spuści na nas przysłowiową bombę. A nuż wtedy, gdy będzie nam się spieszyło na najważniejszy egzamin w naszym życiu. Specjaliści zajmujący się eliminowaniem takich zagrożeń z życia codziennego znaleźli skuteczny sposób na odstraszanie gołębi. Wbrew pozorom są to proste urządzenia, które wytwarzają nieprzyjemne i nieakceptowalne przez ptaki ultradźwięki. Patent ten działa nie tylko na gołębie, ale również na wszystkie inne ptaki. Zamontowanie takie odstraszacza jest banalnie proste, ale efekty są widoczne od razu. Ma on jednak swoje wady. Odstrasza on nie tylko wszystkie ptaki, działa drażniąco na zwierzęta domowe, a co za tym idzie denerwuje nasze pupile, o ile je posiadamy. Stwierdzono również nadwrażliwość na te dźwięki u niewielkiego odsetka ludzi. 

Mimo wielu głosów za i przeciw walka z gołębiami trwa. Zdecydowana większość z nas wolałabym ich nie spotykać na swojej drodze i nie bać się, że akurat tym razem trafią na nas, bądź przez przypadek znajdziemy się na torze ich lotu. Bez wątpienia gołębie to piękne ptaki. Dla niektórych symbol miłości, który jest nam ukazywany od wieków. Wolelibyśmy jednak widywać je od święta.