Szalunki podczas robót budowlanych

Szeroko stosowany beton podczas robót budowlanych wymaga stosowania zaawansowanych technik budowlanych na budowach. Jest to wprawdzie materiał prosty, który łatwo układa się na budowie, jednak trzeba go na niej odpowiednio uformować, a nie zawsze uda się tego dokonać za pomocą kielni. Zwłaszcza, jeśli obiekt budowlany jest dość spory, a ilość betonu to wiele metrów sześciennych mieszanki betonowej.

Jak działają wypożyczalnie szalunków?

wypożyczalnia szalunkówNie tylko na dużych budowach, ale także podczas prac przy budynkach jednorodzinnych konieczność wylewania na przykład wieńców czy też ław fundamentowych wymaga stosowania odpowiednich szalunków. Można zastosować samemu robione szalunki wykonane z drewna lub skorzystać z propozycji jakie daje wypożyczalnia szalunków na dogodnych warunkach. W wypożyczalniach szalunki nie są wykonane z drewna, tylko są to gotowe systemowe elementy, które służą do układania bezpośrednio na budowie. Systemy szalunkowe są na tyle rozbudowane, że można je składać tak prosto jak klocki układając rozmaite kształty odpowiednie dla projektowanego elementu. Wykorzystanie gotowych szalunków z wypożyczalni oszczędza naprawdę mnóstwo cennego czasu na budowie, a do tego zapewnia wysoką jakość, która jest trudna do zdefiniowania w przypadku szalunków wykonanych samemu. Co więcej, zdarzały się przypadki niewłaściwego wykonania drewnianych szalunków, które przyczyniały się często do powstawania katastrofy budowlanej, na przykład poprzez zastosowanie zbyt słabych stempli drewnianych lub drewna starego, spróchniałego. W przypadku systemowych rozwiązań, jest to nie do pomyślenia, gdyż wszystkie elementy są standardowymi i normatywnymi produktami, które zostały zaprojektowane przez specjalistów pod to określone zadanie jakie do jakiego muszą służyć. Szalunki to nie tylko elementy do formowania betonu na budowie. Podobnych, tylko działających na nieco innej zasadzie szalunków używa się także do zabezpieczania wykopów przed osuwaniem się ziemi. Są to duże i wytrzymałe płyty stalowe zabezpieczone rozpórkami. Często stosuje się je podczas prac wodociągowych i budowaniu instalacji odprowadzających wodę. Je również można wynająć w wypożyczalniach.

Zasada wypożyczenia szalunków w wypożyczalni jest dość prosta. Wpłaca się kaucję, która zostanie zwrócona po oddaniu szalunku. Jej wysokość zależy od rodzaju i ilości elementów jakie chcemy wypożyczyć. Koszt wypożyczenia szalunku zwykle jest ustanawiany na zasadzie ceny jednostkowej za element na dobę. Można w ten sposób przewidzieć ile będzie nas to wszystko razem kosztować i uwzględnić ten koszt w wycenie wykonania zadania.