Tradycyjne i miniaturowe koparko ładowarki

Napędzane silnikiem wysokoprężnym, koparko ładowarki są bardzo popularne i mogą być wykorzystywane do wielu różnych zadań: budowy, małych wyburzeń, lekkiego transportu materiałów budowlanych, zasilania sprzętu budowlanego, kopania dołków/ wykopów, kształtowania krajobrazu, łamania asfaltu i układania nawierzchni dróg. Często łyżkę koparkową można również zastąpić osprzętem elektrycznym, takim jak kruszarka lub chwytak.

Produkcja i zastosowanie koparko ładowarki

usługi koparko ładowarką w BydgoszczyUlepszony przegub dodatkowego osprzętu można uzyskać za pomocą osprzętu pośredniego, takiego jak wywrotka. Wiele koparko ładowarek wyposażonych jest w systemy szybkiego montażu (quick coupler) i pomocnicze obwody hydrauliczne ułatwiające montaż osprzętu dodatkowego, co zwiększa wykorzystanie maszyny na miejscu pracy. Niektóre łyżki ładowacza posiadają chowane dno lub „muszle”, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne opróżnianie ładunku. Szufle ładowaczowe z chowanym dnem są również często używane do sortowania i zgarniania. Zespół przedni może być zdejmowany lub zamontowany na stałe. Ponieważ kopanie na oponach z natury rzeczy powoduje kołysanie się maszyny, a wahadłowy ciężar koparki może powodować przechylanie się pojazdu, większość koparko ładowarek (m.in. usługi koparko ładowarką w Bydgoszczy) używa hydraulicznych wysięgników lub stabilizatorów z tyłu podczas kopania i opuszczania łyżki ładowarki dla dodatkowej stabilności. Oznacza to, że łyżka musi być podniesiona, a wysięgniki wsunięte, gdy pojazd musi zmienić pozycję, co zmniejsza wydajność. Z tego powodu wiele firm oferuje miniaturowe koparki gąsienicowe, które rezygnują z funkcji ładowarki i możliwości jazdy z miejsca na miejsce w celu zwiększenia wydajności kopania. W ostatnich latach małe kompaktowe ciągniki stały się bardzo popularne wśród prywatnych właścicieli domów. Często, są one również sprzedawane w zestawie z koparko ładowarką, czasami z zamontowaną kosiarką. Ciągniki te oferują prywatnym gospodarstwom domowym możliwość wykonywania drobnych wykopów.

Należy zauważyć, że koparko ładowarka jest bardziej popularna w krajach takich jak Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone, niż np. w Niemczech. W Niemczech tylko kilku producentów projektuje i produkuje koparko-ładowarki. W ten sposób firmy Schaeff, które obecnie należą do Terexu, i Kramer mogły w tym kontekście wyrobić sobie markę. Z kolei w innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny, istnieje duża liczba producentów, takich jak Caterpillar, Volvo, Massey Ferguson i JCB, a także Komatsu i Case.