Ubrania do pracy

Na rynku dostępnych jest wiele wyrobów bhp dla firm. Istnieje sporo hurtowni wyposażających przedsiębiorstwa w ciuchy robocze. Jest więc w czym przebierać poszukując odpowiedniej odzieży dla swoich pracowników. Standardowe wyposażenie raczej nie jest trudno dostępne, a my możemy wybierać między jakością rzeczy i wiążącą się z nią ceną. Są jednak stanowiska, gdzie ubrania muszą już być specjalistyczne i spełniać dodatkowe funkcje zabezpieczające. Warto wtedy poszukać specjalistycznej hurtowni bhp.

Ubranie robocze dla mężczyzn

męska odzież roboczaJednym z takich miejsc, gdzie nie wystarczy zwykły, drelichowy kombinezon jest stacja benzynowa. Personel oprócz oczywistych funkcji chroniących przed zabrudzeniem musi posiadać odzież do pracy z benzyną. Damska i męska odzież robocza musi sprostać branżowym wymogom technicznym,a  także wymaganiom HACCP i oczywiście standardom bhp. Praca na stacji benzynowej to praca w strefie zagrożenia wybuchem. Benzyna, gaz oraz oleje są skrajnie wybuchowe i łatwopalne. Podstawową cechą jaką powinien posiadać materiał jest antyelektrostatyczność. Dzięki temu odzież i obuwie nie będą się elektryzować, czyli zapobiegniemy gromadzeniu się ładunków, które mogą wywołać iskrę. Wykonane z takiego materiału spodnie, kurtka i buty spowodują, że ładunek elektryczny zostanie odprowadzony do ziemi, a nie gromadzi się na ciuchach. Ponadto ciuchy muszą być szczególnie trudnopalne. Płonące paliwo płynne jest bardzo poważnym zagrożeniem w tym miejscu pracy. Najczęściej stosowane są kurtki z długim rękawem oraz spodnie. Pracownik stacji benzynowej powinien być dobrze widoczny podczas wykonywania zadań na powietrzu. W tym celu stosuje się jaskrawe kamizelki odblaskowe. Kamizelki te również muszą być wykonane z materiału antyelektrostatycznego. Wiąże się to z potencjalną możliwością potrącenia pracownika na ciągach komunikacyjnych jak drogi, parkingi, gdzie ruch jest stosunkowo duży. Jeżeli oceniając ryzyko zawodowe dla danego stanowiska zidentyfikujemy inne zagrożenia to często do tego trzeba zastosować środki ochrony indywidualnej.

Jak widać odzież robocza czasami musi spełniać wiele dodatkowych funkcji. Konieczność wyposażenia pracownika w ciuchy ochronne oraz sprzęt do ochrony indywidualnej jest regulowana prawnie. Każdy pracodawca musi zapewnić ją osobie zatrudnionej, gdzie występuje już chociażby możliwość zabrudzenia własnych ciuchów. W wyjątkowych sytuacjach pracownik może wykorzystywać własne ciuchy, ale wtedy pracodawca wypłaca ekwiwalent. Ponadto wszystkim trzeba zapewniać także pranie odzieży roboczej.