Zaawansowany agregat o wysokiej mocy

Awaryjne agregaty prądotwórcze różniły się wielkościami i wydajnością, aczkolwiek każdy model był stosunkowo duży, i znacznie bardziej wydajny niż nawet najlepszy agregat przenośny. Owe agregaty najczęściej były używane do zapewniania energii elektrycznej obiektom użytkowym na których miała miejsce awaria prądu, lub w domach prywatnych jako zasilanie awaryjne.

Agregat awaryjny o najwyższej wydajności

polecane profesjonalne agregaty prądotwórczeAwaryjne agregaty generowały bardzo duże ilości energii elektrycznej, i wymagały podłączenia do sieci energetycznej obiektu, do którego miały dostarczać prąd. Z tego powodu, niemal wszystkie urządzenia były mobilne, choć nie przenośne, wymagając transportu za pomocą samochodu z racji stałego montażu na przyczepie, umożliwiającej szybką interwencję w dowolnym miejscu. Były więc często używane przez załogi zakładów energetycznych, głównie podczas wezwań do awarii prądu. Najbardziej polecane profesjonalne agregaty prądotwórcze miały rozmiary porównywalne do samochodowej przyczepy dwuosiowej, i mogły zasilać dowolny obiekt o rozmiarach i ilości wyposażenia porównywalnej do małego marketu spożywczego nieprzerwanie do pięciu godzin. W razie potrzeby, zbiorniki paliwa mogły być bardzo łatwo napełnione, nawet w trakcie pracy urządzenia, gdyż większość agregatów była wyposażana w dwukomorowe zbiorniki paliwa, które mogły być otwierane podczas działania agregatu w celu bezpiecznego uzupełnienia paliwa. Najczęściej używane były agregaty wykorzystujące olej napędowy jako paliwo, choć benzynowe odmiany czy nawet agregaty wykorzystujące paliwa hybrydowe lub naturalne również pojawiały się w sprzedaży. Olejowe agregaty należały jednak do najwydajniejszych, generując najwięcej energii przy jednoczesnym niewielkim zużyciu paliwa. Owe agregaty nie posiadały wtyczek na pojedyncze urządzenia. Były bowiem bezpośrednio podłączane do sieci energetycznej docelowego obiektu czy prywatnego domu i w takim celu rekomendowane.

Producenci nie zalecali również stosowania przejściówek umożliwiających bezpośrednie korzystanie z agregatu do zasilania sprzętu elektrycznego, z racji bardzo wysokiego napięcia i natężenia prądu. Tylko najbardziej wyspecjalizowane agregaty, używane przede wszystkim pracy terenowej, umożliwiały korzystanie z narzędzi i urządzeń elektrycznych bezpośrednio, i były uznawane za najlepsze mobilne generatory prądu w sprzedaży. Agregaty mobilne mogły z łatwością służyć również jako zasilanie awaryjne, jeśli w miejscu w którym miałyby być wykorzystywane była wystarczająca przestrzeń.