Zalety betonu natryskowego

Już od bardzo dawna tworzymy różne rzeczy z betonu, ale powinniśmy pamiętać, że pomimo oczekiwanych właściwości jest to dość problematyczny materiał, bo na przykład naszym przodkom zabierał on mnóstwo cennego czasu, gdyż musieli wykorzystywać różne rozwiązania pozwalające na kształtowanie go zgodnie z aktualnymi potrzebami. Problem ten został jednak do tej pory skutecznie i definitywnie rozwiązany. Wystarczy, że przyjrzymy się maszynie natryskującej beton, a na pewno łatwo zauważymy, że jest ona wyposażona w nowoczesną i niezwykle wydajną pompę. Żeby taki beton można było rzeczywiście precyzyjnie natryskiwać, często trzeba zmieniać także przewody i końcówki.

O czym musimy pamiętać natryskując beton?

beton natryskowyNatryskiwanie betonu daje dobre rezultaty właśnie dzięki odpowiedniemu ciśnieniu, bo to ono sprawia, że to wszystko odbywa się w ekspresowym tempie, gdyż człowiek, który jest za to odpowiedzialny, musi tylko i wyłącznie przesuwać konkretną końcówkę tak, żeby stopniowo pokrywać ścianę lub coś podobnego. Jest to doskonała okazja do wyrównywania powierzchni zniszczonych na przykład poprzez pęknięcia. W większości przypadków konsystencja jest na tyle dobrze dopasowana do konkretnej pracy, że efekt będzie zadowalający. W pewnym sensie ten proces można porównać do tynkowania, ale nie tylko, bo coś takiego wykorzystuje się również przy innych powierzchniach. Beton natryskowy sprawdzi się znakomicie również wszędzie tam, gdzie tworzone są fundamenty. Ustalmy jednak, co dokładnie wylatuje z takiej końcówki, bo wcale nie jest to tak oczywiste, gdyż zależy od zastosowanej metody. Możliwe jest oczywiście postępowanie w ten sposób ze standardowym betonem, czyli takim, który został rozmieszany z wodą. Jeżeli jednak zależy nam na jeszcze lepszym efekcie wizualnym, to powinniśmy zdecydować się na zastosowanie metody suchej, czyli takiej, w przypadku której woda trafia do betonu po jego wydostaniu się z konkretnej końcówki.

Koordynacja tego wszystkiego jest jednak doskonała, więc przeciętny obserwator mógłby nawet tego nie zauważyć. Przy metodzie suchej możemy zawsze naprawdę swobodnie zmieniać składniki i różne parametry, a to przydaje się, gdy usuwamy jakieś mankamenty związane z konkretnymi powierzchniami. Iniekcja betonu w ten sposób może odbywać się pod naprawdę dużym ciśnieniem, więc nie ma tutaj większego znaczenia, na jakie odległości musi być on transportowany. Natryskując betonową mieszaninę, zwróćmy uwagę na to, że nie występują żadne drgania czy inne zakłócenia tego typu.