Zastosowanie ciężarówek z podnośnikiem do transportu materiałów

Transport materiałów budowlanych jest najczęściej wykonywany przy pomocy samochodów ciężarowych. Spowodowane jest to z reguły gabarytami transportowanych przedmiotów, które w przypadku materiałów są duże i potrafią ważyć kilka, lub kilkanaście ton. Duży problem pojawia się w momencie konieczności załadunku i rozładunku tego typu transportu. Używa się do tego zazwyczaj wózków widłowych, lub dźwigów, które muszą być obecne zarówno przy wysyłce transportu jak i jego przyjęciu. Na szczęście jest rozwiązanie, które nieco ułatwi ten problem.

Zastosowanie podnośnika dźwigowego w ciężarówkach transportowych

hdsIstnieje rozwiązanie łączące ze sobą cechy ciężarówki i dźwigu. Pewne środki transportowe posiadają wbudowane ramie sterowane hydraulicznie, które służy jako dźwig za pomocą którego możemy ładować i zdejmować materiały z przestrzeni transportowej. Ta technologia nosi nazwę HDS, i jest rozwiązaniem praktycznym zwłaszcza przy transporcie materiałów budowlanych. Korzystający z HDS operator, będący jednocześnie kierowcą samochodu, po dojechaniu na miejsce wychodzi z kabiny i idzie w kierunku panelu sterowniczego dźwigu. Za jego pomocą może starować ramieniem stalowym, które składa się z reguły z paneli stalowych łamany w dwóch miejscach za pomocą przegubów. Całe sterowanie odbywa się poprzez dźwignie regulujące siłowniki hydrauliczne, które poruszają odpowiednimi częściami ramienia. Na jego końcu jest zaczepiony hak, lub ewentualnie osprzęt dostosowany do przewozu specjalnego typu materiałów. Dzięki ruchom dźwigu możemy za jego pomocą ładować materiały ułożone na paletach i przypięte do haka za pośrednictwem wytrzymałych pasów materiałowych lub łańcuchów. Brak konieczności używania wózka widłowego sprawia, że jednostka wyposażona w taki sprzęt staje się urządzeniem wielozadaniowym co ułatwia logistykę i transport towarów bez konieczności zapewnienia dodatkowego sprzętu takiego jak dźwigi lub wózki widłowe. Siła nośna HDS jest wystarczająco mocna do podnoszenia ciężarów ważących nawet dwie tony. Wszystko zależy od wybrania odpowiedniego dźwigu.

Zalety stosowania tego rozwiązania doceniają szczególnie inwestorzy indywidualni zajmujący się budową własnego domu, lub małe firmy wykonawcze. Na budowach przez nich prowadzonych nie ma z reguły odpowiedniego sprzętu do rozładunku materiału, a konieczność jego zorganizowania utrudnia pracę i generuje niepotrzebnie dodatkowe, nawet niekiedy wysokie koszty. Nie każdy inwestor jest w stanie zorganizować tego typu pojazd stąd bardzo chętnie zamawiają transport materiałów z rozładunkiem w tej technologii.