Wyjątkowa skuteczność ustawień hellingerowskuch

Bert Hellinger zabłysnął jako twórca nowatorskiej formy terapii. Mowa oczywiście o tak zwanych ustawieniach systemowych, które w większości przypadków odbywają się w niewielkie grupie osób. Co istotne, osoby uczestniczące w tym wyjątkowym spotkaniu w ogóle się nie znają. Podczas ustawień systemowych na jaw wychodzą często skrywane przez lata dramaty rodzinne. Dzięki temu można odpowiednio przepracować różne trudne emocje.

Terapeutyczne działanie rodzinnych ustawień hellingerowskich 

rodzinne ustawienia hellingerowskieRodzina to niezwykle ważny system społeczny. Relacje z bliskimi osobami mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Konflikty i nieporozumienia prowadzą do ciężkich nerwic oraz depresji. Najczęściej pierwszymi ofiarami destrukcyjnego system rodzinnego stają się przede wszystkim dzieci i dosyć wcześnie zaczynają przejawiać różnego rodzaju zaburzenia emocjonalne. W wielu rodzinach, nawet tych najlepszych, zachodzą znaczące problemy z komunikacją. Na co dzień bardzo boimy się mówić o swoich potrzebach o oczekiwaniach, na tym tle dochodzi do wielu nieporozumień. Niektóre rodziny skrywają swoje mroczne sekrety. Istnieją pewne tematy tabu, o których na w można mówić. Nie zdajemy sobie sprawy, w jaki sposób powyższe kwestie wpływają na nasz dobrostan psychiczny. Posługujemy się różnymi mechanizmami obronnymi, takimi jak chociażby wyparcie i zaprzeczenie. Dopiero podczas prawidłowo prowadzonej psychoterapii udaje się dojść do źródła problemów. W ciągu ostatnich lat duża popularność zyskały tak zwane ustawienia systemowe, których autorem jest Bert Hellinger. Stanowią one często uzupełniająca formę terapii indywidualnej. A zatem, na czym polegają rodzinne ustawienia hellingerowskie? Wszystko opiera się tutaj na teorii tak zwanego widzącego pola. W spotkaniu uczestniczą tak zwane osoby ustawiające, których zadaniem jest zwizualizowanie na scenie tego, jak wygląda ich rodzina. W tym celu wykorzystywani są tak zwani reprezentanci, który wybierani są przypadkowo z pośród publiczności. Odgrywają oni role członków rodziny osoby ustawiającej. Podczas psychodramy na jaw wychodzą często nieuświadomione traumy i zapomniane zdarzenia.

Certyfikowani psychoterapeuci pracujący na co dzień w nurcie systemowym są zdania, że relacje pomiędzy ludźmi w oczywisty sposób wpływają na jakość życia. Niestety, czasami jakość kontaktów międzyludzkich pozostawia wiele do życzenia. Konflikty i właśnie rodzinne potrafią ciągnąć się latami. Podczas ustawień systemowych każdy uczestnik ma niepowtarzalna okazję, żeby odmienić swój los na lepsze.